Sanofi
Wróć

Artykuły

Dowiedz się więcej o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby (NAFLD)

Proponowane

Czy stłuszczenie wątroby jest groźne? Poznaj dane!

Szacuje się, że NAFLD występują u ponad 20% populacji. Dla porównania znacznie bardziej znane nadciśnienie występuje u ponad 30% dorosłych Polaków.

Stłuszczenie wątroby – grupy ryzyka, czyli komu grozi NAFLD?

Kto jest najbardziej zagrożony występowaniem niealkoholowego stłuszczenia wątroby? Jakie są grupy ryzyka występowania NAFLD?

Jakie objawy daje stłuszczenie wątroby?

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby może postępować niezauważone. Objawami mogącymi wskazywać na NAFLD są m.in.: zmęczenie, ból lub dyskomfort w prawym nadbrzuszu.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby – rozpoznanie

Jak się rozpoznaje niealkoholowe stłuszczenie wątroby? Do rozpoznania dochodzi „przypadkowo” podczas USG jamy brzusznej.

Jakie są przyczyny niealkoholowego stłuszczenia wątroby?

Najbardziej popularną teorią na temat przyczyn NAFLD jest powstała w 1998 roku teoria „dwóch uderzeń”, której autorem było dwóch brytyjskich naukowców.

Leczenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD) - zmiana stylu życia

To szkodliwy styl życia stanowi główną część czynników ryzyka niealkoholowego stłuszczenia wątroby i dlatego w pierwszej mierze należy go zmienić.

Leczenie NAFLD – jak leczyć stłuszczoną wątrobę?

Działanie ochronne i naprawcze ma grupa ciągle badanych związków – czyli niezbędnych fosfolipidów, które mają pozytywny wpływ na wątrobę.

Skutki NAFLD – dlaczego należy się zbadać?

Pamiętajmy, że jedyną metodą pozwalającą odróżnić „proste” stłuszczenie od NASH jest biopsja wątroby, w której pobiera się próbki do badania.

Cukry a wątroba – wysoki poziom cukru i jego wpływ na wątrobę

Spożywanie nadmiernej ilości fruktozy zaburza metabolizm wątrobowy, może prowadzić do rozwoju insulinooporności, cukrzycy, miażdżycy, a także otyłości.

Korzystny wpływ aktywności fizycznej na stan wątroby

Osobom z NAFLD, zaleca się aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu, po około 30 minut – zwykle w formie szybkiego marszu.